FAQ

FAQ

W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej mi zadajecie. Mam nadzieję, że informacje okażą się przydatne – czekam również na uwagi – ten wpis jest dla Was, dajcie znać, jakie jeszcze informacje chcielibyście uzyskać, a ja będę uzupełniał 🙂

Czy możliwy jest przyjazd do Pary Młodej przed południem i zostanie np. do końca wesela?

Tak, w dniu ślubu jestem „do dyspozycji” Pary Młodej – od przygotowań co najmniej do końca oczepin. W pakietach Komfort Plus i Prestige odpowiednio dłużej.

– Czy możliwe jest wykonanie krótkiego pleneru w dniu ślubu i ponownego kilka dni później?

Jak najbardziej. Zazwyczaj sugeruję Parom takie rozwiązanie, ze względu na stres i pośpiech jakie niekiedy towarzyszą uroczystości. Zależy mi na tym, aby zdjęcia były wykonane z widocznym zaangażowaniem z obu stron 🙂

– Czy plener może być wykonany w kilku miejscach?

Tak – to jedyna taka okazja w życiu, szkoda byłoby nie zrobić fajnych zdjęć przez sztucznie narzucane ograniczenia 🙂

– Czy macie jakieś pomysły na plener, czy jestmożliwe wykonanie go np. na Wawelu?

Mam kilkanaście sprawdzonych miejsc, które mogę zaproponować, ale można również wykonać zdjęcia w miejscach sugerowanych przez Parę . Jeśli chodzi o wykonanie zdjęć np. na Wawelu, należy liczyć się z tym, że w pewnych lokalizacjach jest duże natężenie turystów i zdjęcia najlepiej wykonywać rano. W niektórych miejscach są pobierane opłaty za wstęp i używanie sprzętu fotograficznego – pokrywa je Para Młoda.

– Czy możecie dojechać do dowolnego miejsca w Polsce?

Powiem więcej. Możemy dotrzeć do dowolnego miejsca nawet poza Polską – ostatnio realizowałem plener w Chorwacji. W takim wypadku koszty podróży i pobytu pokrywa Para. Dojazd wliczony w cenę jest do odległości podanych w opisie pakietów, powyżej tej odległości – 50 gr za każdy następny kilometr.

– Czy zawieramy umowę o wykonanie zdjęć?

Tak. Dokument, który podpisujemy w dwóch egzemplarzach jest umową cywilno-prawną sprawdzoną przez kancelarię prawną i używaną przez wielu innych fotografów. Jedną otrzymuje Para, druga zostaje dla mnie.

– Czy podpisanie umowy wiąże się z wpłatą zadatku?

Tak, jego wysokość to 500 zł. Jest potem odliczany od ostatecznej ceny usługi. Na tą kwotę wystawiany jest rachunek, którego oryginał otrzymuje Para Młoda.

– Czy jest możliwe wykonanie dodatkowych albumów, zdjęć, wydruków?

Oczywiście, np. koszt dodatkowego albumu to przeciętnie 350 zł, w zależności od jego rodzaju i wielkości może być to kwota mniejsza, bądź nieznacznie większa. Staram się wykonywać dodatkowe dzieła „po kosztach”. Młodzi płacą tylko za zużyte materiały.

– Czy na weselu może być inny fotograf/ kamerzysta?

Nie mam nic przeciwko temu, tym bardziej, że istnieje zapis w umowie mówiący o takiej możliwości. Należy się jednak liczyć z sytuacją, w której zbyt wiele osób próbujących dokumentować uroczystość może sobie przeszkadzać. Osoby zajmujące się fotografowaniem i filmowaniem zawodowo rozumieją specyfikę tej pracy i widzą jak ze sobą współpracować, żeby każdy miał możliwość zarejestrowania materiału odpowiedniej jakości – niestety, goście, mimo, że działają w jak najlepszej wierze, często nieświadomie utrudniają nam pracę – w takich wypadkach delikatnie sugeruję, że powinniśmy mieć pierwszeństwo.

– Czy posiadacie zezwolenie na wykonywaniezdjęć w kościołach?

Tak, posiadam taki dokument, wydawany prze Kurię, umożliwiający bezproblemową współpracę z księżmi. Ze swojej strony zachowuję się z zachowaniem powagi miejsca i uroczystości.

– Czy na nasz ślub przyjdzie fotograf, którego zdjęcia widzieliśmy na stronie internetowej iw albumach?

Jesteśmy małą firmą i na każdy ślub zawsze przychodzi ten sam fotograf, którego zdjęcia są prezentowane w naszych materiałach promocyjnych i z którym podpisują Państwo umowę. Na życzenie Pary Młodej na weselu może być obecny również drugi fotograf. W niektórych przypadkach podczas sesji fotografowi towarzyszy również asystent, pomagający z oświetleniem scenerii i transportem sprzętu.

Kiedy Para Młoda otrzymuje gotowe albumy, prezentacje, zdjęcia itp.?

Zdjęcia w galeriach internetowych są gotowe w ciągu 10 dni roboczych. Po wyborze przez Parę zdjęć do albumu potrzebujemy 10 dni roboczych na wykonanie projektu. Po akceptacji projektu przez Parę potrzeba 14 dni roboczych na produkcję i sprawdzenie albumów.

– Czy Para ma możli
wość wyboru zdjęć do albumu?

Tak – bardzo zachęcam do wyboru zdjęć do albumów – mam wtedy pewność, że znajdą się w nim zdjęcia przez Was uważane za najlepsze. W razie braku czasu/możliwości mogę też wykonać całość projektu we własnym zakresie.

 

 

 

 

no comments
Add a comment...

Your email is never published or shared. Required fields are marked *